tynki gipsowe

Wykończenie ścian stanowi istotny element każdego domu.Na przestrzeni lat zmieniają się sposoby zdobienia mieszkań. Jaki wybrać tynk?


Jeszcze kilkanaście lat temu ściany oraz sufity wykańczano przeważnie tynkami wapiennymi. Co prawda takie wykończenie ścian było bardzo zdrowe, ale stosunkowo słabe, bowiem tynki te łatwo pękały. Po nich nastał czas nakładania tynków cementowo-wapiennych, które to są znacznie trwalsze oraz mocniejsze. Natomiast od końca lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia zaczęto w Polsce na szeroką skalę stosować tynki z gipsu, które do dziś cieszą się ogromną popularnością.

TYNKI CEMENTOWO-WAPIENNE

Tynki te są wykonywane z cementu, wapna, piasku oraz wody. Układa się je kolejno w trzech warstwach. Podkład stanowi zawsze obrzutka, warstwę podstawową – narzut, a wykończeniową – gładź. Niegdyś tynki przygotowywano przede wszystkim na budowie, mieszając poszczególne składniki w betoniarce. W związku z tym poszczególne partie zaprawy mogły się od siebie różnić, a ich jakość zależała od doświadczenia wykonawców oraz jakości użytych surowców, a w szczególności piasku.

Dziś różnorodne mieszanki do sporządzania tynków cementowo-wapiennych można kupić gotowe we wszystkich marketach budowlanych. Dzięki uszlachetniającym dodatkom oraz w pełni kontrolowanemu procesowi produkcji gotowe tynki mają znacznie lepszą jakość, niż te które były robione własnoręcznie. Układa się je w trzech warstwach. Pierwszą stanowi środek gruntujący, drugą – tynk podkładowy, natomiast trzecią – tynk dekoracyjny. Często się zdarza, że z ostatniej warstwy się rezygnuje, w zwłaszcza wtedy gdy na tynku mają być nieprzyklejone płytki ceramiczne.

Więcej na: tynki cementowo-wapienne kraków 

TYNKI GIPSOWE

Tynki te są przygotowywane z gotowych mieszanek. Wystarczy dodać do nich wodę w odpowiednich proporcjach i są gotowe do nakładania. Tynki z gipsu nożna nanosić na ściany oraz sufity w jednej warstwie, ręcznie lub maszynowo. Aby zwiększyć przyczepność zaprawy, należy wcześniej ściany i sufity zagruntować.

Wykonanie tynków gipsowych jest bardzo łatwe i i trwa znacznie krócej, niż w przypadku nakładania tynków cementowo-wapiennych. Ponadto szybciej twardnieją oraz wysychają.

W przypadku tynków gipsowych znacznie łatwiej jest osiągnąć gładkość ścian, nawet mniej doświadczonym fachowcom.