aranżacja

Dom jest miejscem, gdzie spędzamy większość swojego życia – śpimy, jemy, gotujemy, czy spędzamy czas wolny z książką, przed komputerem, telewizorem lub rozmawiając z rodziną. Tym samym, dom powinien być wygodny i sprawiać, że odpoczywamy w nim nie tylko śpiąc, ale też wykonując inne czynności. Aranżacja wnętrz jest o tyle ważna, że w źle zaprojektowanym wnętrzu możemy czuć się źle.

Ważne tutaj są kolory ścian i elementów dekoracyjnych. Są osoby, które w otoczeniu zimnych kolorów, takich jak niebieski, będą czuć się niekomfortowo, a zdecydowanie lepiej będą czuć się otoczeni ciepłymi pomarańczowymi i żółtymi barwami. Kolejnym ważnym elementem są meble – powinny być dobrane do wystroju wnętrza oraz powinny być funkcjonalne. Większość meblościanek po naszych rodzicach i dziadkach obecnie nie ma zastosowania funkcjonalnego. Należy zastanowić się, co i w jaki sposób chcielibyśmy przechowywać w pomieszczeniach.
Istnieją dwie szkoły przechowywania – pierwsza mówi o tym, że wszystkie rzeczy jakie mamy można poukładać w pudełkach i organizerach. Druga mówi, że w domu mamy wiele rzeczy, których i tak nigdy nie użyjemy, dlatego warto pomyśleć, aby je wyrzucić lub ewentualnie przenieść do piwnicy.

„Jeżeli nie mamy doświadczenia w projektowaniu, w Internecie dostępne są gotowe projekty wnętrz, które są funkcjonalne i wygodne. Każdy może wybrać taki wystrój, jaki mu się podoba.” – podpowiada ekspert z biura projektowego Orange Studio. Również wiele sklepów meblowych posiada na wystawie przykładowo urządzone pokoje, które można zakupić dokładnie w takiej formie lub też innej, dostosowanej do metrażu pomieszczeń w naszym domu.

Pojawia się tutaj pewna dowolność, projektanci wnętrz działają konsultując się z klientem. Zazwyczaj gotowe wykonane projekty są swojego rodzaju kompromisem. Wówczas pomieszczenie jest funkcjonalne, a także wizualnie podoba się użytkownikowi.