kremacje-zwlok

Jedną z nietypowych form pochówku jest umieszczanie skremowanych prochów w niewielkim relikwiarzu, który pełni rolę swoistego „pojemnika” na ludzkie prochy. Urny i relikwiarze stanową dobrze znaną formę przechowywania prochów zmarłej osoby.

Była ona wykorzystywana już w czasach starożytnych, kiedy to nasi przodkowie z najwyższą starannością przechowywali prochy zmarłych bliźnich właśnie w tego typu pojemnikach. Oczywiście jest to dosyć niespotykana forma „przechowywania” ludzkich prochów, jednakże znajduje ona swoje miejsce w kulturach dalekowschodnich, czy lokalnych zwyczajach ludów afrykańskich. W Polsce przyjęło się, że chowa się ludzi na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest oczywiście najbardziej tradycyjna forma, złożenia ciała zmarłej osoby w trumnie, a następnie umieszczenie jej w przygotowanym wcześniej grobie ( kremacje zwłok kraków – Epitafium.Krakow.pl  )

Drugą formą jest kremacja, czyli doprowadzenie do całkowitego spalenia szczątków ludzkich. Kremacje zwłok Kraków to miasto wykonujące dużą liczbę tego typu zleceń. Proch zostaje przetransportowany do odpowiedniego pojemnika – mogą być to urny i relikwiarze. Najczęściej jest to jednak średniej wielkości urna, która jest jedynie w niewielkiej części wypełniona prochami. Jak pokazują liczne z dużych polskich miast, spalanie zwłok jest coraz częstszym wyborem ze względu na wielość zalet i higienę. Kremacje zwłok Kraków, czy Warszawa to największe ośrodki, które mają najwięcej tego typu zleceń w całej Polsce. Można powiedzieć, że niezależnie do regionu czy województwa, ludzie w równym stopniu decydują się na kremacje zwłok swoich bliskich.